Pisi Linux 2.0 Geçici Uefi Çözümü

Uefi sorunu pisi 2.0 stable sürümünde tamamen ortadan kalkacaktır. Şimdilik geçici bir çözümümüz mevcut.

Toshiba Bilgisayara Windows 8.1 Yanına UEFİ Modunda Pisi Linux 1.2 Kurulumu
Pisi linux 1.2’yi aşağıdaki 7 maddedeki işlemleri yaparak uefi kipinde kurulabilmektedir.

1- rufus programi ile pisi linux’un iso kalıp dosyası uefi sisteme kurulabilecek GPT disk birimi şeklinde DD yansıması olarak usb’ye yazdırılır.

2- ubuntu 15.10 sürümünü 64 bit (uefi kurulum için 64 bit gerekli): http://releases.ubuntu.com/15.10/ubuntu-15.10-desktop-amd64.iso adresinden indirilir.
rufus veya başka bir kalıp hazırlama programıyla ubuntu’nun uefi modunda kurulumum diski veya usb’si hazırlanır.

3- Önyükleyici meselesinin çözümü için ubuntu topluluğunun ürünü olan boot-repair-disk programını https://sourceforge.net/projects/boot-repair-cd/ adresinden indirilir.
rufus veya başka bir kalıp hazırlama programıyla boot-repair işletim sisteminden bağımsız olarak çalışan canlı diski veya usb’si hazırlanır.

4- Windows’da bigisayarın disk yönetimini çalıştırılır. Aşağıdaki işlemlerle GPT (UEFi sistem için gerekli) disk blümlendirmesi gerçekleştirilir. (Serbest GParted programı ilede yapılabilir)
NTFS dosya biçimindeki C: sürücüsünü seçilir yedek D:, pisi linux ve ubuntu için yeteri kadar boş bölüm oluştumak için yeniden boyutlandırılır.
Ben önce 500 GB kadar D: bölümü oluşturdum.
pisi linux ve ubuntu için 10’ar GB veya daha fazla olabilir. (istenirse home ve swap dizinleri için yeni bölümler oluşturulabilir)

5- BIOS’dan advenced sekmesinden boot mode ‘CSM boot’ olarak seçilir. Güvenli önyükleme (secure boot-UEFİ boot) özelliği devre dışı bırakılmış olur.
bilgisayar yeniden başlatılarak F12 düğmesiyle boot’a girilerek bilgisayar usb’den başlayacak şekilde ayarlanır.
pisi linux 1.2 usb’si takılır ve bilgisayar yeniden başlatılır.
pisi kurucusundaki gerekli aşamalar geçilir, pisi’nin kurulacağı disk bölümünü belirleme aşamasında ‘kendi belirlediğim bölüm’ onaylanır.
Ekrana gelen disk bölümlerinde windows’da pisi için ayarlanan disk bölümü, pisi’nin kurulacağı kök dizin ‘/’ olarak seçilir.
/home ve swap için bölüm ayrılmış ise ilgili disk bölümleri seçilir ve sıradaki adımlar geçilerek pisi kurulur.
pisi kurulumunda sonra bilgisayar boot meselesi (ön yükleyici) yüzünden açılmamaktadır (güvenli yükleme kipinde başlatılırsa sadece windows açılmakta).

6- Ubuntu’yu kurmak için bilgisayara yeniden başlatılır. BIOS’dan advenced sekmesinden boot mode ‘UEFİ boot’ olarak seçilir. Güvenli önyükleme (secure boot-UEFİ boot) özelliği etkinleştirilmiş olur.
bilgisayar yeniden başlatılarak F12 düğmesiyle boot’a girilerek bilgisayar usb’den veya DVD’den başlayacak şekilde ayarlanır.
ubuntu 15.10 usb’si veya DVD’si takılır ve bilgisayar yeniden başlatılır.
ubuntu kurucusunda ilk olarak ‘ubuntu install’ seçilir gerekli aşamalar ayarlanarak geçilir. Kurulum türü belirleme aşamasında ubuntu’nun kurulacağı disk bölümünü belirlemek için ‘başka bir şey’ seçenek düğmesi seçilir.
Ekrana gelen disk bölümlerinde windows’da ubuntu için ayarlanan disk bölümü, ubuntu’nun kurulacağı kök dizin ‘/’ olarak seçilir.
/home ve swap için bölüm ayrılmış ise ilgili disk bölümleri seçilir ve sıradaki adımlar geçilerek ubuntu kurulur.
ubuntu kurulumunda sonra bilgisayar güvenli önyükleme kipinde başlamasına rağmen ön yükleyici listesinde ubuntu ve pisi görünmekte fakat windows görünmemektedir. Bu aşamada her iki sistemde etkin olarak kullanılabilmektedir.
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=UEFI_modunda_Ubuntu_kurulumu adresi belki işnize yarayabilir.

7- Windowsun ön yükleyicide görünmesi için; bilgisayar yeniden başlatılarak F12 düğmesiyle boot’a girilerek bilgisayar usb’den veya DVD’den başlayacak şekilde ayarlanır.
boot-repair usb’si veya DVD’si takılır ve bilgisayar yeniden başlatılır.
boot-repair ortamında “Ön Yükleme Onarımı” iletişim kutusundan ‘Önerilen Onarım (recommended repair)’ düğmesine tıklanır, istenen işlem tamamlanır ve boot-repair’den çıkılır.

Her şey tamam ise bilgisayar yeniden başlatıldığında önyükleci listesinde;
ubuntu
windows
pisi linux
görünerek istenen işletim sisteminde başlanır.

Not: yukarıdaki açıklamalar C55-C/L50 için başarıyla uygulanan tecrübedir. Diğer dizüstü marka/modeller için aynı sonucu vermeyebilir.

 

yazılı: Hakan Yıldız

Çok teşekkür ederim, bunun için

Advertisements